19.09 | E MARTË – TUESDAY 

20:00 | BEST EUROPEAN SHORTS

  1. Il Silenzio | Farnoosh Samadi, Ali Asgari | Italy/France | 15’| F
  2. Red Light | Toma Waszarow | Bulgaria / Croatia | 21’| F
  3. Valparadiso | Carlo Sironi – | Italy | 20’ | F
  4. Timecode | Juanjo Giménez Peña | Spain | 15’ | F

20.09 | E MËRKURË – WEDNESDAY 

18:00 | PROGRAM 1

  1. Cross-Country Drive | Germany – DFF Berlin |20’|F
  2. The Burden of Memory | Austria – Filmakademie Wien | 19′ |F
  3. Black Holes| Italy – Accademia di Belle Arti di Bologna | 5′ |A
  4. All Of Us | Germany – Hamburg Media School| 22′ |F
  5. Hunger Keeps Walking | Italy – Centro Sperimentale di Cinematografia | 17′ | F
  6. Hideaway | Germany – Filmakademie Baden-Württemberg | 16′ | D

20:00 | PROGRAM 2

  1. The Hum | Germany – Filmakademie Baden-Württemberg | 20′ |F
  2. The Ankle | Russia – High Courses for Scriptwriters and Film Directors | 14′ | F
  3. The Station | Albania – UART | 11′ | D
  4. Musicide| Spain – ECAM | 6′ | A
  5. Beautiful Figure | Hungary – Moholy-Nagy University, Budapest | 17′ | F
  6. Tom in Couchland | USA – Ringling College of Art and Design | 2′ | A
  7. The Jungle Knows You Better Than You Do | Belgium – St. Lukas Brussel | 20′ | D

21.09 | E ENJTE – THURSDAY

18:00 | PROGRAM 3

  1. Cigarbox Blues | Germany – Hamburg Media School | 20′ |F
  2. Le Barde | France – France – Ecole de la Cité | 7′ | D
  3. The Elusive | Belgium – Institut des Arts de Diffusion | 17′ | F
  4. Layers of fear | USA – Central Saint Martins – UAL | 3′ | A
  5. Family Portrait | Screen Academy Scotland |15’| F
  6. Closet | Albania – AFM Marubi | 11′ | F
  7. The Warlis… | France – Institut Sainte-Geneviève | 5′ | A
  8. 1637°Degrees | Austria – Filmacademie Vienna | 13′ | D

20:00 | PROGRAM 4

  1. Good Luck Marc | UK – The London Film School | 13′ | F
  2. Generation Mars | The Norwegian Filmschool | 25′ | F
  3. Dear Death | USA – | 7′ | A
  4. City of Walls | Albania – UART | 22′ | D
  5. Jazz Orgie | Germany – Filmakademie Baden-Württemberg | 1′ | A
  6. The Test | Slovakia – VSMU | 27′ | F

22.09 | E PREMTE | FRIDAY

18:00 | PROGRAM 5

  1. Breathless | Italy – CSC | 21′ | F
  2. We take you | Germany – Hamburg Media School | 17′ | F
  3. The Return | Poland –  University of Silesia | 20′ | F
  4. About my sister | Slovakia – VSMU | 15′ | D
  5. Hypertrain | Switzerland – Hochschule Luzern | 3′ | A
  6. The Cliff House | Malaysia – Multimedia University | 8′ | A
  7. Implosion | Kosova – University of Prishtina | 7′ | F

20:00 | PROGRAM 6

  1. Room Service | Spain – ECAM | 14′ | F
  2. Migration | Albania – UART | 8′ | D
  3. Sisters | Denmark – Super16 | 20′ | F
  4. Hybernation | Albania – UART | 8′ | D
  5. Mosquito The Bite of Passage | USA – USC |  7′ | A
  6. Close Ties | Poland – Łódź Film School | 19′ | D
  7. The House | Albania – AFM Marubi |18′ | F

23.09 | E SHTUNË – SATURDAY

16:00  | BEST DUTCH SHORST

  1. The Origin of Trouble | Tessa Pope | The Netherlands | 29’| D
  2. Amuse | Jonne Covers, Ivo van Aart | The Netherlands | 6’| Art Films
  3. Green Screen Gringo | Douwe Dijkstra | The  Netherlands | 16’ | D
  4. Extrapolate | Johan Rijpma | The Netherlends | 2 ’| A
  5. Greetings From Kropsdam | Joren Molter |The Netherlands | 23’ | F

20:00 AWARD CEREMONY